Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Gaziantep’in konut ihtiyacı ve yapı sektörünün yaşadığı zorlukları değerlendirmek üzere Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, kentsel dönüşümde Gaziantep’in kendi modelini uygulamasını önerdi. Müteahhitler olarak dönüşümde aktif rol almak istediklerini belirten Apa, yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde, Gaziantep’in büyüyüp gelişmesine her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarının mesajını verdi.

GAİMDER heyeti ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Esenler Belediyesi’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Gaziantep’te belediyeler tarafından kentsel dönüşüme ciddi emekler verildiğini belirterek, dönüşüm sürecine yerel müteahhitlerin de dahil olacağı bir çalışma modeli oluşturulması için GAİMDER olarak çalışmalar yürüttüklerini, bu kapsamda başka şehirlerdeki modelleri de yakından takip ettiklerini söyledi.

Demir yine zamlandı, sektör zor durumda

Piyasadaki tepkilere rağmen demire yeniden ve peş peşe zamlar, inşaat sektöründe çarkları yavaşlattı. Gaziantep’te yaklaşık 50 bin kişilik bir istihdama sahip olan inşaat sektörü temsilcileri İnşaat Müteahhitleri Derneği’nde bir araya gelerek durumu değerlendirdi. müteahhitler, sorunun hükümetle diyalog yoluyla çözülmesi için girişim başlattı.