GAİMDER Başkanı Apa, Esenler Belediyesi’nin dönüşüm modelini yerinde inceledi

21 Aralık 2017 Paylaş

GAİMDER heyeti ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, Esenler Belediyesi’nin yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde inceledi. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Gaziantep’te belediyeler tarafından kentsel dönüşüme ciddi emekler verildiğini belirterek, dönüşüm sürecine yerel müteahhitlerin de dahil olacağı bir çalışma modeli oluşturulması için GAİMDER olarak çalışmalar yürüttüklerini, bu kapsamda başka şehirlerdeki modelleri de yakından takip ettiklerini söyledi.

 “GAZİANTEP’E ÖZGÜ DÖNÜŞÜM MODELİ ŞART”

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Başkan Yardımcısı İbrahim Cem Özdil beraberinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ali Aslan ve Sezer Cihan ile birlikte, Esenler Belediyesi’nin uyguladığı kentsel dönüşüm modelini inceledi. Ziyarette, Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, Gaziantep heyetine, uyguladıkları modelin detaylarını anlattı. Gaziantep heyeti de ilçedeki uygulamaları yerinde görme fırsatı buldu.

“GAZİANTEP MODELİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, kentsel dönüşümde Gaziantep’in kendine özgü bir model oluşturmasını istediklerini belirterek, sağlam temeller üzerine oturtulacak bir modelle Gaziantep’in sağlıklı bir dönüşüm süreci yaşamasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

İbrahim Apa,  “Esenler’deki dönüşüm 9 yıl önce başlamış ve son 5 yılda 39 bin konut üretimi gibi bir rakama ulaşılmış. Burada müteahhitlerde sürece dahil olmuş. Başka illerdeki, başka modelleri de yakından takip ediyoruz. Gaziantep’te de başarılı uygulamalar var ama burada sürekliliği sağlamak ve bütün tarafları memnun edecek bir formül oluşturmamız gerekiyor. Hepimiz biliyoruz ki, Gaziantep’in diğer illere göre farklı bir yapılaşması var. Çok emsal artışı sağlanmadan rezerv alanlar devreye sokularak, yine belediyelerin de içerisinde olduğu bir dönüşüm modelini burada sağlamamız gerekiyor. Bunu başardığımızda Gaziantep modeli de ortaya çıkmış olacak. Yerel müteahhitler olarak bizler sağlıklı, uygulanabilir bir model oluştuğunda, dönüşümün içerisinde aktif rol üstlenmeye her zaman hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.” diye konuştu.