"Yapı sektörü konut üretemeyecek hale geldi"

05 Nisan 2024 Paylaş

 GAİMDER, İMO ve Mimarlar Odası Başkanları bir araya geldi, son çimento ve beton zammını görüştü, durum değerlendirmesi yaptı.

 

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkanı Bora Kanevetci, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Burkay Güçyetmez ve Mimarlar Odası Şube Başkanı Mustafa Büyükuncu, yapı maliyetini doğrudan etkileyen beton ve çimentoya son yapılan yüzde 25’lik zammın ardından bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

GAİMDER’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, müteahhitler, mimar ve mühendislerden oluşan sektör temsilcileri de katılarak, önümüzdeki süreçte atılacak adımlar hakkında görüş alış verişinde bulundu. Üyeler, yapılan zamların kabul edilemez olduğunu belirterek, “Öyle bir noktaya geldik ki, bu zamlardan sonra, konut üretemeyecek hale geldik. Şu anki tabloda, krediye ulaşımın zorlaşması, maliyetlerin ciddi şekilde artması ve son yapılan çimento ve beton zammı, bizlerin konut inşa etmesinin önünde çok büyük engel oluşturuyor” dediler.

KANEVETCİ “ÜYELERİMİZ İŞ YAPAMAYACAK HALE GELDİ”

GAİMDER Başkanı Bora Kanevetci,istihdam ve ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründeki maliyet artışlarının konut fiyatlarını artırmakla beraber, 250’nin üzerindeki sektörünü de doğrudan etkilediğini söyledi. Sektörü zor durumda bırakan zamların kabul edilemez olduğunu belirten Kanevetci, beton ve çimentoya yapılan zamların domino etkisiyle, diğer girdi maliyetlerini de artıracağına dikkat çekti.

Kanevetci “Son 6 aydır enerji maliyetlerine zam gelmezken, betona bir gün içerisinde yüzde 25 zam yapılmasını manidar buluyoruz. Bunun yanı sıra deprem bölgesinde yapımı devam eden binlerce konutun yanı sıra binlerce ağır ve orta hasarlı bina mevcut. Zamlar, bu binaların yapımını da zora sokmuştur. Şantiyelerin üretime devam etmesi yönündeki sektörümüzün tüm çabalarına rağmen, alım gücünün düşmesi, maliyetlerin artması, kredilerin ulaşılmaz hale gelmesi, müteahhitlik sektörünü durma noktasına getirmiştir. Bu son zammın ardından üyelerimizle bir araya gelerek, bundan sonra ne yapmamız gerektiği konusunu görüştük. Sektörümüz üretmekten yana olmasına rağmen, bu zamlar sektörün üretme kabiliyetinin önüne geçmiştir” diye konuştu.

GÜÇYETMEZ “KONUTA ULAŞIM KOLAY HALE GELMELİ”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez ise, çimento ve betona yapılan zamların, vatandaşın zaten zor olan konuta erişimini daha da zorlaştırmış olacağına dikkat çekti. Maliyetlerin düşürülmesi adına Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin alacağı her türlü kararın yanında olacaklarını açıklayan Burkay Güçyetmez “Sektör paydaşları olarak aynı kulvardayız. Bu zamların bir çok sektörü etkileyeceği ve devam edeceği endişesini taşıyoruz. Ülke olarak zaten zor bir dönemin içerisinden geçerken, fedakarlığı herkesin yapmasından yanayız. Dolayısıyla maliyet artışlarını tetikleyecek unsurların da ortadan kaldırılması için hükümetten adım atmasını bekliyoruz” dedi.

BÜYÜKUNCU “ALINACAK KARARLARIN ARKASINDAYIZ”

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Büyükuncu da, yapı sektörünün zor günlerden geçtiğini belirterek “Çok fazla sorunumuz var. Mimarlarımız, mühendislerimiz, müteahhitlerimiz aynı geminin içerisindeyiz ve bu zorlukları birlikte yaşıyoruz. Sorunlarımıza çözüm arayışı içerisindeyken, üstüne yeni sorunlar eklenmesi, durumu daha da zorlaştırmış ve içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Müteahhitler Derneği’ne üyelerinden gelen bu taleplerin dikkate, hem hükümetin hem de çimento-beton üreticilerinin dikkate almasında yarar görüyoruz. Sorunumuza köklü çözümler bulmak adına alınacak kararların arkasındayız” diye konuştu.